АКТУАЛЬНО

[5]

Монетизація субсидій на горизонті

У Мінсоцполітики кажуть, що «живі» гроші давати на руки ніхто не буде
повідомляють    patrioty

Влада заговорила про монетизацію субсидій на компослуги: днями президент Петро Порошенко сказав, що «ці виплати будуть монетизовані, так як цього вимагає МВФ». Подробиць не повідомив ні глава держави, ні його прес-служба. «Сегодня» з'ясувала, що мається на увазі, повідомляють Патріоти України.

ЯК ЗАРАЗ. Нагадаємо: якщо субсидія призначена, її одержувачі платять не повну суму за «комуналку», а різницю, яка дотується державою. Субсидія дається в межах норм, наприклад: на опалення - 21 кв. м житла на людину плюс 10 кв. м на сім'ю, гаряча вода - 1,6 кубометра на місяць на людину, холодна - 2,4-4,4. Все, що понад, оплачується за повною вартістю. Далі держава повинна сплатити комунальникам свою частину за кожного субсидованого. Але, як визнав міністр соцполітики Андрій Рева, велика частина розрахунків з теплокомуненерго йде в кліринговій (взаємозалікові) формі, не в грошовій. Наприклад, комунальна ТЕЦ повинна державному «Нафтогазу» за газ, а держава повинна ТЕЦ за тепло, в результаті борги взаємно погашаються. Але така схема працює не скрізь, наприклад, з ОСББ залік неможливий, бо вони скарбниці нічого не винні, а субсидії його членам призначені. В результаті ОСББ платять свої гроші комунальникам за субсидованих, а отримати компенсацію від держави не можуть. А після монетизації ця проблема буде вирішена.

ВЛАДА І ЕКСПЕРТИ. У Мінсоцполітики кажуть, що «живі» гроші давати на руки ніхто не буде. «Коли ми говоримо про монетизацію в тому розумінні, як її вимагає МВФ, мова йде про те, щоб не було взаємозаліків, а не про те, щоб ми дали субсидію грошима за послуги ЖКГ людині, яка буде оплачувати ці послуги», - роз'яснив Рева. Термінів монетизації він не назвав, але джерело в Кабміні нам повідомило, що нововведення планують ввести з нового опалювального сезону, тобто з 1 жовтня.

Головну перешкоду фахівці бачать в бідності скарбниці. Так, старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький сказав нам, що зараз з більш ніж 50 млн субсидій грошима комунальникам оплачується 10%, решта - кліринг. «Поки неясно, звідки в бюджеті з'являться кошти, - каже Левицький. - Але якщо схема запрацює, вона може бути поширена аж до кожного одержувача субсидій ». Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський також зазначає, що монетизація субсидій може стати першим кроком для повномасштабної соцреформи: «Поки монетизація пільг може бути відпрацьована як фінансові взаємозаліки між держструктурами. Наступний крок - створення особових рахунків для тих, які претендують на пільги, субсидії з видачею іменних пластикових карт. Туди держава перераховувала б кошти, які можна витрачати виключно за призначенням. Наприклад, на оплату компослуг, проїзд в транспорті. Така соцреформ наблизить Україну до міжнародних стандартів допомоги малозабезпеченим. У США давно працює система food stamp, або програма пільгової покупки товарів. Держава дає жителям з низькими доходами щомісячну допомогу на пластикові карти. Це десь $ 130 на людину, і ці гроші можна витрачати виключно на продукти харчування. Процедура прозора і не викликає суперечок ».

Пільговиків підрахують по е-квитках

Прийняття Радою закону про введення електронного квитка в транспорті може стати першим кроком до монетизації пільг, вважають експерти. Очікується, що турнікети і сканери з'являться в тролейбусах і автобусах Києва, Львова і ще ряду великих міст уже в цьому році за рахунок грошей міськбюджетів. «Пільга на безкоштовний проїзд - найбільш затребувана, тому починати треба з неї, - каже Левицький. - Щоб пільгові категорії пасажирів могли оплатити проїзд, місцева влада повинна видати їм спеціальні проїзні картки на зразок картки городянина, по якій пенсіонери зараз безкоштовно їздять в метро. На першому етапі, який може тривати рік і більше, стане зрозуміло, який відсоток складають пільговики. Це дозволить фахівцям Кабміну оцінити, в яку суму обійдеться монетизація проїзду. Але після монетизації він перестане бути безлімітним, пенсіонерам видадуть гроші, припустимо, на 10-15 поїздок на місяць: у поліклініку, соцзабез, на ринок за продуктами, решту за свій рахунок ». У Мінсоцполітики нам відповіли, що у 2017 році монетизації пільг на проїзд не буде, так як на них в бюджеті не закладені гроші.
Опублікував: Світлана Іваненко
Монетизація субсидій на горизонті Монетизація субсидій на горизонті Reviewed by віталій on 08:01 Rating: 5